התחבר/י

טיפול בחרם חברתי לילדים

נידוי חברתי לעולם לא יפעל על ילדכם במידה והוא מחוזק וחסון נפשית - ולכך אנחנו יכולים לגרום יחד!

מהו חרם חברתי

חרם חברתי בבית הספר הוא פרקטיקה נפוצה ביותר, אשר משמשת ילדים כדי לבסס את כוחם ומעמדם במרקם החברתי העדין של החטיבה והתיכון. למרות התווית השלילית שדבקה בפעולת ההחרמה, למעשה, אין משמעותה שהילד המוחרם מנודה, שונה, או בעל בעיה כלשהי, וחשוב מאוד לזכור זאת. התנודות החברתיות בגילאים הצעירים חדות וקיצוניות, וילדים שעד לפני רגע היו פופולריים מאוד, יכולים למצוא את עצמם מוחרמים בשבריר שנייה, ואילו ילדים שהיו מבודדים ודחויים יכולים לרכוש לפתע חברים רבים ולהעפיל למעמד רם בכיתה. אולם השפעותיו ותהליך של התמודדות עם חרם חברתי אצל ילדים עלולות להיות הרסניות, ולצלק את נפשם במקרה ואין ברשותם כלים נאותים להתמודדות עם המצב.
ילדיכם מסתגר בבית ואינו יוצא לפעילויות חברתיות או לחוגים?
בתכם מסרבת ללכת לבית הספר מדי בוקר וממציאה תירוצים כדי שיאפשרו לה להישאר בבית?
בנכם סיפר שמעליבים אותו בכיתה לעתים קרובות או מתנהגים אליו בבריונות?

ישנם אופנים פשוטים להתמודדות עם חרם חברתי! השאירו פרטים ואשמח לשתף אתכם:

נידוי חברתי וחרם חברתי אצל ילדים - הסיפור של ר׳

אביו המיואש של ר׳ פנה אלי בטלפון בעקבות מה שהגדיר כ״התנהגויות מוזרות״ שהתחילו להופיע אצל בנו בן השמונה. ״אני לא יודע מה קרה לו״, סיפר לי בבהלה, ״הוא היה ממש בסדר עד לא מזמן. פעם היו אצלנו תמיד המון חברים, ועכשיו זה נפסק. פתאום לפני כמה שבועות שמתי לב שיש לו כל מיני טקסים כאלה כפייתיים, כמו לנער את הבגדים שלו הרבה מאוד פעמים אחרי שהוא מוריד אותם, או לשטוף ידיים אחרי כל דבר שהוא עושה. הוא גם שואל אותי כמה פעמים ביום מתי מגיעה אלינו המנקה, ואם אני חושב שהיא עושה עבודה טובה. אני ממש לא מבין את זה, הכל נקי אצלנו, אבל אני לא פנאט של נקיון, אין לי מושג מאיפה הוא מביא את זה״.
התמורות שחלו בר׳ השפיעו מאוד על אביו, שגידל אותו לבד במסירות מעוררת התפעלות, ועל כל ההתנהלות בבית. ר׳ חדל לפגוש ילדים מהכיתה והסכים לעשות דברים רק באופן מסוים מאוד, אילץ את אביו להשתתף בטקסים שערך, וסירב לאכול מזונות שלא היו ארוזים לפני כן. הוא התקשה לבקר אצל קרובים משום שלא ידע מתי ניקו את ביתם, והפסיק לשחק בחוץ, שנראה לו מלוכלך וטמא. ר׳ ללא ספק פיתח בעל כורחו סוג מסוים של הפרעה טורדנית כפייתית – כלומר OCD ילדים – והיה עלי לחקור מעט פנימה על מנת לאתר את הסיבות שגררו את התפרצות התופעות הללו מלכתחילה. חשוב להבין כי לכל חרם חברתי סיפור אחר המשפיע ומייצר מצוקה נפשית ואישית. למצוקה מסוג זה בקרב ילדים ישנן תמיד סיבות אשר קדמו להן, וידעתי שהגיע הזמן להפשיל שרוולים ולשחרר את ר׳ האומלל מהאובססיות שהשתלטו עליו פתאום.

איך להיפטר ממחשבות טורדניות - לשחרר את ילדכם מהשפעות החרם

ר׳ לא הסכים לבוא לקליניקה שלי, מכיוון שלא יכל להיות בטוח שניקיתי אותה לשביעות רצונו, ולכן את הפגישה הראשונה בינינו ערכנו דרך הסקייפ, עד שנוכח לדעת שהכל כשורה ושבוע לאחר מכן כבר הופיע על סף דלתי, מצויד בכפפות לטקס שיגנו עליו מהזוהמה שהוא רואה בכל מקום. ר׳ המתוק הסביר לי שהסביבה מלאה בחיידקים ושאם הוא ייגע בהם, יידבק במחלות נוראיות. הבנתי מיד שהפרעת הניקיון הינה רק סימפטום למצוקתו של ר׳ העדין, ונעזרתי בשיטת NLP כדי להיכנס לחוויית חייו ולהבין שבשבועות החולפים סבל מנידוי וחרם חברתי קשה שעורר אצלו הפרעה כפייתית – אשר צומחת פעמים רבות בעקבות חוויה קשה. חבריו לכיתה כינו אותו ׳מלוכלך׳ ו׳מסריח׳, ועל כן ניסה ר׳ להימנע בכל מחיר מהתארים שנקשרו לו.

התמודדות עם חרם חברתי בעזרת טיפול NLP

בתום שתי פגישות שערכנו, הסכים ר׳ להסיר את הכפפות מידיו- שהיו השלכות חרם חברתי בבית הספר, ולשבת על הספה הגדולה שבקליניקה, במקום לעמוד בפינה כפי שעשה לפני כן. תוך שימוש ב NLP, הסתייע לי לתכנת מחדש את החוויה שלו בעולם, ולמוטט את החרדה שחש מלכלוך, ותחתיה לעגון משאבים חיוביים כמו ההנאה הטמונה במשחק בחוץ על האדמה, או הפינוקים המנחמים של סבתא, אליה נמנע מלבוא, שכן טען שביתה מלא חיידקים. לאחר מכן עבדנו על הדימויי העצמי של ר׳, ובאמצעות משפטי העצמה אישית, הצלחנו לבנות אצלו מרכז פנימי חזק, שהיה חסין ליחס החברתי והוציא החוצה את אופיו המיוחד, שהיה מוסתר זמן רב כל כך. לאחר כמה שבועות, במהלכם ראו הילדים בכיתתו של ר׳ שהוא אדיש לחרם, התמלאו כלפיו הערכה וכבוד, חדלו מההקנטות והיחס המעליב, והניחו לו לנפשו.

חשוב מאוד שנלמד איך לחזק ביטחון עצמי לילד, כדי למנוע ממנו קשיים בעתיד.

השאירו פרטים ובכמה פגישות קצרות אוכל לעזור גם לבנותיכם ובניכם:

״קשה לתאר במילים את השינוי שהילדה שלי עברה בזכותך.

זה מדהים ומרגש והכל בזכותך 🙂 תודה לך מעומק הלב ❤״

גאה להצטרף לרשימת המומלצים של ערוץ 13!

״קשה לתאר במילים את השינוי שהילדה שלי עברה בזכותך.

זה מדהים ומרגש והכל בזכותך 🙂 תודה לך מעומק הלב ❤״

קבע/י פגישה

מלא/י את הטופס למטה, וניצור איתך קשר בהקדם.

פרטים ליצירת קשר
מידע על הפגישה
זמן ושעה מועדפים

השאירו פרטים ונצא לדרך חדשה:

״נרשמתי ללימודים בטכניון סיגל עשיתי את זה!!!!!!!!!!

הייתי חייבת לשתף ❤״