טיפול בחרדות אצל ילדים בשיטת ה-NLP

לגדל ילדים מאושרים, זה לדעת לתת להם את הכלים הנכונים להתמודדות והצלחה, וללמד אותם איך להיפטר ממחשבות טורדניות!

הילדים שלנו הם הדבר היקר לנו ביותר. אם רק היינו יכולים, היינו נמצאים איתם בכל מקום ובכל זמן, שומרים עליהם ומכוונים אותם בכל סיטואציה. אך לצערנו איננו יכולים לעשות זאת. זאת הסיבה שחשוב כל כך לתת לילדינו כלים משמעותיים להתמודדות עם חרם חברתי, פחד מרופא שיניים, OCD ילדים, התמכרות לאינטרנט, התמכרות לטלוויזיה, התמכרות לטלפון סלולרי, ומצבים נוספים שפוגעים משמעותית באיכות חייהם. היום אנחנו כבר יודעים שמציאותם של ילדים אינה שקטה ורגועה כפי שסברו בעבר, אלא מוצפת בפחדים קטנים כגדולים, אשר בהיעדר טיפול נכון הופכים בחיים הבוגרים לחרדות קשות. הקניית כלים נכונים להעלאת ביטחון עצמי אצל ילדים תעזור לצאצאינו להתמודד עם מחסומים רגשיים ומצבים מורכבים מבחינה חברתית. כלים אלה יהפכו במהרה ליכולות אמיתיות בהם יידעו להשתמש בתבונה גם בעתיד. לילדים וילדות שרכשו יכולות כאלה יש סיכוי גדול יותר להצליח ולהגשים את עצמם, ולדעת להפוך סיטואציות מורכבות לחוויות מעצימות שילוו אותם הלאה אל חייהם הבוגרים.

Artboard 14.png

ילדים מכורים למסכים - זו תופעה מתפשטת

בעידן האינטרנט והרשתות החברתיות, הפכנו כולנו לעבדים של מגוון המסכים שמלווים כל אלמנט בחיינו, אז מה הפלא שילדינו מגלים התנהגות דומה? ילדינו הם מראה שלנו, אולם בשל נפשותיהם הבלתי מפותחות עדיין, העיסוק המופרז במסכים עלול להשפיע עליהם באופן חמור יותר. יתרה מכך - פעמים רבות ילדים שמבלים זמן רב לבד ומכלים את שעות הפנאי בגלילה בטלפון כזה או אחר, נמצאים במצוקה נפשית. התמכרות לנייד, התמכרות לטלוויזיה, או התמכרות למחשב - כולן משמשות כאפיק בריחה נוח, ולרוב מעידות על בעיה כלשהי שדורשת את התייחסותנו ומחייבת טיפול לילדים. אימון NLP מציע טיפול בהתמכרות למסכים עבור הילדים שפשוט לא מסוגלים להתנתק.

סיוטי לילה של ילדים - בעיה שמנהלת את כל הבית

״אמא, חלמתי חלום מפחיד ואני לא מצליח להירדם״. מי לא מכיר את המשפט השכיח הזה? כולנו התמודדנו עם ילדים שהתקשו להירדם, או התעוררו באמצע הלילה מסיוטים, ואפילו אנחנו ההורים סובלים מפעם לפעם מהתופעה הזו, אולם קיימים ילדים שאצלם אין זה עניין חריג, אלא אירוע שחוזר ערב אחר ערב. ברגע שמכבים את האור, מיד קופצות המפלצות, הדאגות, והחרדות שמדירות שינה מעיניהם של הקטנים שלנו. מהר מאוד הלילות משפיעים גם על הימים - הילדים עייפים ועצבניים מחוסר שינה, ובהגיע ערב הם מסרבים להישכב במיטה, ועושים הכל כדי לדחות את שעת השינה. סצנות קולניות, ביטויים תוקפניים ואלימים, בכיות, צרחות, וויכוחים הם רק סימפטום לחרדה מהסיוטים. בעזרת שיטת טיפול NLP נוכל לעזור לילדינו וללמדם איך להיפטר ממחשבות טורדניות, וכך לשים סוף לטרור שבבית.

העלאת בטחון עצמי אצל ילדים

המסגרות בהם ילדינו לוקחים חלק הם כעין מיקרוקוסמוסים קטנים של החברה כולה - מלאים אינטריגות רעילות, מערכות יחסים מפותלות, משחקי כוח, אהבות, שנאות, ובדיקות גבולות. הם מתנסים בהיות מבוגרים דרך האינטראקציות שהם מנהלים עם סביבתם, אולם חשוב לזכור כי ילדים טרם פיתחו גם מנגנוני ביקורת, וחסמים אחרים שמונעים מאיתנו ההורים לעשות ככל העולה על רוחנו לאנשים שמקיפים אותנו. לכן, ילדים חשופים פעמים רבות לאלימות קשה, אכזריות, התעללות רגשית וחרם חברתי, ועל כן עלולים להירתע מפעילויות חברתיות, או השתתפות במסגרות הרגילות דוגמת בית הספר, חוגים, ותנועות נוער, ולפתח חרדות חברתיות. אימון NLP יסייע לכם להבין איך להעלות ביטחון עצמי בקרב ילדיכם, באופן שאינו תלוי ביחס שהם מקבלים מיתר הילדים. 

התנהגות המנעותית

התגובה האנושית הטבעית ביותר לרגשות של פחד ואימה היא המנעות. כך אנו יכולים לדאוג שלעולם לא נחווה יותר את התחושות הקשות, ונגן על עצמינו מפני חרדות ודכאון. בקרב ילדים, מנגנון ההימנעות הוא אף חזק ואוטומטי יותר, ולאחר חשיפה למקור פחד, ימאנו פעמים רבות לשוב ולהתמודד איתו. החרדות יכולות להיות שונות ומגוונות - פחד מרופא שיניים, פחד מעכבישים, פחד מכלבים, פחד מלכלוך שמתבטא ב OCD ילדים, או שיבוש בהרגלי אכילה אצל ילדים - אך התוצאה היא זהה - הימנעות, אשר עלולה להתגלגל במקרים רבים גם להסתגרות. הילד מפתח פחד גדול כל כך מעימות עם מקור החרדה, שהוא דוחה מעליו עוד ועוד חוויות שעלולות להוביל לתרחיש המפחיד, מפתח מחשבות טורדניות בנושא, וסובל מחוסר תפקוד חמור. אימון NLP יכול בהחלט לסייע בטיפול בחרדות אצל ילדים, ובהשבתם למסלול בכמה מפגשים קצרים.

טיפול NLP לילדים - הסיפור של י׳

הוריה של י׳ הגיעו אלי בעקבות המלצתה של יועצת בית הספר, שהבחינה בהתנהגות לא תקינה אצל הילדה בת השתיים עשרה, והזעיקה את ההורים. ״לא הבנו שמשהו באמת לא בסדר״, סיפרה לי האם, ״אמנם היה לה קשה להירדם בלילות, והיא לא הרגישה טוב כמה פעמים, אבל חשבנו שזה ככה אצל הרבה ילדים ולא קשרנו את זה לחרדות או משהו כזה. מי ידע בכלל שיש לילדים חרדות? אבל אז היועצת התקשרה אלי וביקשה שנבוא שנינו לשיחה. היא סיפרה שי׳ התחילה לתקוף ילדים לעתים קרובות יותר ויותר, שהיא עונה בחוצפה לשאלות המורים, ובאופן כללי נראית כעוסה רוב הזמן ולא עושה את המשימות בשיעורים. אני הייתי ממש בשוק״.

איך להיפטר ממחשבות טורדניות - ילדים שמתקשים לישון בלילה

אל לנו להקל בבעיות שינה אצל צאצאינו האהובים - לרוב הן יעידו על חרדה כלשהי שטורדת את מנוחתו של הקטן ולא מאפשרת לו להירדם כאשר הוא נשכב במיטה. בגלל הדאגות שהדירו שינה מעיניה, הפכה י׳ מילדה מתוקה ושמחה, שתמיד היתה עוזרת בבית, חברה טובה בבית הספר, ותלמידה למופת, לפקעת עצבים שמאיימת להתפוצץ. חוסר המנוחה שליווה אותה, יחד עם העדר השינה - שלא ניתן להפריז בחשיבותה למערכת הבריאותית של הגוף - אצרו בנפשה התשושה סבך רגשות מבולבל שהיה עלי לגשת אליו בעדינות ולהתיר אותו בתשומת לב מיוחדת. השינוי של י׳ השפיע על התנהלותה הכוללת - הרחיק ממנה את חבריה וחברותיה, דרדר את התקדמותה בחומר הלימודי, והוביל לכשלים במערכת החיסונית. היה צורך לפעול במהירות וברגישות.

איך להעלות בטחון עצמי לילד - למצוא את המקור לפחד

י׳ לא התמסרה אלי בקלות, וכדרכם של ילדים הביעה תחילה חשדנות גדולה וסירבה לשתף פעולה עם הטיפול. נדרשו לנו 5 מפגשים, במהלכם הצלחתי אט אט לפוגג את התנגדותה ולרכוש את אמונה באמצעות שיטת טיפול NLP, על מנת להגיע למקורה של הבעיה. התחוור לי שכאשר שהתה י׳ אצל חברתה ח׳ באחד הימים, ארגן להן אחיה של ח׳ ערב צ׳יזבטים. הוא סיפר להן רצף של סיפורים מסמרי שיער, ביניהם אחד המתרכז בילדה ששני הוריה מתו בתאונה. מאז לא חדלה י׳ הרגישה לחשוב על האפשרות שגם אבא ואמא שלה ייהרגו בתאונת דרכים, והמחשבה הטורדנית לא נתנה לה לישון בלילות, להתרכז בלימודים, או להשתתף בפעילויות חברתיות.

Artboard 13.png
Artboard 11.png

טיפול בחרדות אצל ילדים בעזרת שיטת טיפול NLP 

בעזרת אימון NLP עלה בידי לגשת לתרחיש שראתה י׳ לנגד עיניה שוב ושוב - זוג הוריה האהובים מתרסקים עם מכוניתם בלילה חשוך, והיא נשארת לבד בעולם. באמצעות שימוש בשפתה שלה, מחקתי את התמונה המפחידה, ותחתיה שתלתי דימויים של בילויים נחמדים עם משפחתה החמימה. גרמתי לי׳ להיות נוכחת במציאותה היומיומית, במקום לשגות באשליות בלתי מציאותיות, ועד מהרה דיווחו לי הוריה שישנה במהלך לילה שלם. בשבוע לאחר מכן כבר ישנה במשך שלושה לילות, וכעבור חודש לא התעוררה עוד י׳ המקסימה משנתה, והתנהלותה חזרה להיות כמקודם.

טיפול בחרדות אצל ילדים בשיטת מ NLP
טיפול בחרדות אצל ילדים

״אין עלייך סיגל, מלכה שכמוך. רק בתחילת טיפול וכבר מרגישים שינויי, הילד פורח 😘😘😘 תודה על כל התמיכה״

גאה להצטרף לרשימת המומלצים של ערוץ 13!

מטפלת NLP מומלצת ע"י רשת 13